Jaskinia Niedźwiedzia

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej zarezerwowaliśmy jeszcze przed wyjazdem. Pojechaliśmy do Kletna, gdzie zostawiliśmy auto. Z parkingu do jaskini udaliśmy się asfaltową drogą. Po drodze minęliśmy nowo wybudowaną kaplicę świętego Bernarda, ujęcie źródła Marianna oraz nieczynny kamieniołom.

Z parkingu do jaskini jest 1,5 km. Dojście zajęło nam spokojnym krokiem 45 minut.

Na miejscu byliśmy na tyle wcześniej, że udało nam się zobaczyć film o odkryciu nowych korytarzy jaskini w 2014 roku. Obejrzeliśmy również wystawę dotycząca samej jaskini, zobaczyliśmy kości niedźwiedzia jaskiniowego, dzieci mogły przejść przez imitację szczeliny w jaskini.

W końcu nadeszła nasza godzina wejścia. Ubraliśmy dodatkowe warstwy wierzchnie – w jaskini utrzymuje się stała temperatura ok. 6 stopni Celsjusza. Dzieci żywo zainteresowane wnętrzem jaskini słuchały naszej pani przewodnik. Zobaczyliśmy przepiękne stalaktyty i stalagmity, i ich połączenie – stalagnaty. Udało nam się podpatrzeć kilkanaście nietoperzy w stanie hibernacji. Na szczęście nasz Ignaś przespał całą wizytę w chuście :). Cała nasza rodzina była pod wrażeniem Jaskini Niedźwiedziej.

Dzieci pobawiły się jeszcze na placu zabaw przed obiektem. Były też zainteresowane tablicami edukacyjnymi – trzeba było m.in. dopasować ślad do zwierzęcia czy odgadnąć jakie to drzewo po korze. Na parking wróciliśmy żółtym szlakiem (który pod koniec wchodzi na asfaltową drogę).

Na obiad podjechaliśmy do Browaru Kamienica.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *