Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach

Przejażdżka, a raczej pedałowanie 😉 drezyną w Regulicach to kolejna propozycja na spędzenie czasu w okolicach Krakowa. To również okazja do przeżycia ciekawej przygody i poznania czegoś nowego 🙂

Warto się tu wybrać całą rodziną. Drezyna rowerowa będzie niespodzianką dla małych i dużych podróżników. Drezyna jest 4-5 osobowa. Dwie osoby pedałują, a 2-3 siedzą z tyłu na wygodnej ławce.

Tą atrakcją możemy się cieszyć od wakacji 2017 roku.

Jazda drezyną odbywa się po linii kolejowej nr 103, która została oddana do użytku pod koniec XIX wieku. Obecnie linia jest wyłączona z eksploatacji (poza odcinkiem od Zakładów Chemicznych w Alwerni do Spytkowic).

Do wyboru są trzy trasy:

– Regulice – Alwernia – Regulice (5 km)

– Regulice – Nieporaz – Regulice (6,2 km)

– Regulice – Nieporaz – Alwernia – Regulice (11,2 km)

My wybraliśmy się na tą najdłuższą i nie żałujemy! Na początku zakupiliśmy bilety (zachować do kontroli) i w drogę!

Dla nas jazda była o tyle ciekawsza, że spoglądaliśmy na znane nam tereny z innej perspektywy. Często przejeżdżamy przez Regulice na rowerze, jadąc w stronę Wisły.

Rozpoczynamy naszą trasę ze stacji kolejowej w Regulicach. Czeka nas teraz dość długi podjazd. Mijamy ciekawe wychodnie skalne tuż przy torach. Przejeżdżamy obok źródełka krasowego, które w XVI wieku zasilało dwa młyny i tartak. Warto się tu zatrzymać będąc w okolicy.

Po drodze zatrzymaliśmy się na Stacji Winnica i zwiedziliśmy Winnicę Czak.

Dzięki panu Krzysztofowi Góra poznaliśmy winnicę „od środka”. Dowiedzieliśmy się krok po kroku jak powstaje wino i jakie odmiany winogron uprawiać by były opłacalne w polskim klimacie.

W Winnicy Czak można zdegustować oraz zakupić tamtejszego wina.

W pobliżu winnicy znajduje się Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszki, które również można zwiedzać podczas jazdy drezyną (tylko podczas wyboru najdłuższej trasy).

Dalej trasa prowadzi przez Alwernię w stronę starej drogi (Oświęcim-Kraków). Na tym odcinku podziwiamy dzikie przestrzenie z widoczną wieżą klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni.

Jeśli będziecie w Regulicach lub w okolicy polecamy wstąpić do Lawendowego Pola – PYSZNE DOMOWE LODY! 🙂

PS Relacja na podstawie naszego artykułu z Portalu Górskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *