Rudawy Janowickie z przedszkolakami

W Rudawach Janowickich wspinamy się od kilku lat. Jak poradziliśmy sobie, wspinając się z niemowlakiem znajdziecie tutaj:

Rudawy Janowickie nasza wspinaczkowa miłość. Część I i Rudawy Janowickie nasza wspinaczkowa miłość. Część II  .

Kilka słów o charakterystyce Rudaw znajdziecie w powyższych artykułach.

Dzieci urosły, a my nie chcieliśmy rezygnować ze wspinaczki w Rudawach. Jak wspinać się w Rudawach z przedszkolami, nie mając nikogo do pomocy? Wydaje się niemożliwe? Nam się tak wydawało, dopóki nie spróbowaliśmy :). Trzeba dodać, że tu chodzi o dzieci, które jeszcze się nie wspinają.

Zobaczcie sami na konkretnych przykładach 🙂

Mała Strażnica

Położona przy rozgałęzieniu szlaków przed bramą Zamku Bolczów. Najszybciej dojdziemy pod nią zielonym szlakiem z Janowic Wielkich. Skała jest niewielka, ale eksponowana. Pod skałą nie ma komfortowych warunków na swobodną zabawę dla maluchów. My skorzystaliśmy z okazji, że nasz syn zasnął, a córka bawiła się w nosidle 🙂 i trochę się powspinaliśmy. Dlaczego więc warto się tam wybrać?! ;). Skała ma ciekawe drogi na własnej asekuracji, właściwie tylko takie :). Raczej mało prawdopodobne, żeby ktoś jeszcze oprócz Was się tam wspinał. Otoczenie skały jest urokliwe i dzikie. Wracając można zwiedzić ruiny Zamku Bolczów.

 

 

Bukowe Skały

 

Grupa skał nieopodal Zamku Bolczów. Nie mylić z murem skalnym o tej samej nazwie na stokach Krzyżnej Góry. Dojście do skał jest proste i łatwo je odnaleźć. Znajdują się tuż przy czarnym szlaku, idąc z Zamku Bolczów w stronę Skalnych Bram. Skały tworzą „arenę skalną”z łatwym dostępem do dróg. Dużo małych bloków skalnych dogodnych „do przystawek” dla dzieci. Płaski teren przy samych skałach sprawia, że dzieci mogą spokojnie się bawić w trakcie naszego wspinania.

Krowiarki

Tu wspinaliśmy się też w niemowlakiem. Opis i zdjęcia znajdziecie tutaj: Rudawy Janowickie nasza wspinaczkowa miłość. Część I . Tym razem też wybraliśmy się wózkiem. Pod skałę komfortowo dojdziemy asfaltem. Wystarczy tylko przenieść wózek i inne rzeczy/osoby 😉 przez Janówkę. Pod skałą mamy trochę miejsca na biwak. Przede wszystkim są drzewa (o ile ich nie wycieli…), które dają cień i potok, którego szum uśpi niejednego malucha. Tym razem nasze młodsze dziecko zasnęło pod skałą, a starsze… bawiło się w piratów w potoku. Mimo że w szczycie sezonu dolina Janówki jest popularna wśród turystów, to przy samej skale tego nie odczujemy.

Malinowa

Atrakcyjna skała położona w dolinie Janówki. Tego miejsca nie trzeba reklamować – reklamuje się samo. 🙂 My wzięliśmy ze sobą wózek, który pod samą skałę najlepiej znieść. Pod skałą sporo płaskiego terenu, choć z dużymi kamieniami. Dzieci w każdym wieku nie będą się tu nudzić. Nasze, co widać na zdjęciach miały wiele pomysłów i świetnie się bawiły. Bardzo przyjemnie się tu wspina. Drogi są i obite, i na własnej asekuracji, jest sporo łatwych dróg i  trudniejszych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *