Na Śnieżnik (1425 m n.p.m.)

Naszym dzisiejszym celem jest wejście na Śnieżnik (1425 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w polskich Sudetach Wschodnich.

Podjeżdżamy samochodem do Kamienicy. Zostawiamy samochód na parkingu prywatnym, na końcu drogi. Jest jeszcze możliwość pozostawienia samochodu na parkingu leśnym, kilka metrów dalej.

Idziemy żółtym szlakiem, doliną Kamienicy. Nasz najmłodszy członek rodziny jest niesiony w chuście. Pozostali wędrują o własnych siłach. W lesie możemy zaobserwować jak przyroda budzi się do życia. Soczysta, żywa zieleń powoli „wybucha”.

Dochodzimy na przełęcz Głęboka Jama. Stąd wędrujemy zielonym szlakiem wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Julia powoli zaczyna być zmęczona. Tata wymyśla zabawę, kto szybciej odnajdzie kolejny słup graniczny. Julia szybko wchodzi w tą grę, a na dodatek chce mieć pamiątkowe zdjęcie z każdym słupem granicznym ;).

Kilkaset metrów przed szczytem zbaczamy na chwilę z trasy i podchodzimy pod pomnik słonia oraz ruiny schroniska Liechtensteina (po stronie czeskiej). Nazwa schroniska pochodzi od ówczesnego właściciela tych ziem – księcia Liechtensteina, w podziękowaniu za jego hojność podczas budowy. Schronisko wybudowano na początku XX wieku, a zburzono w 1971 roku. Pomnik słonika umieszczono przed schroniskiem w 1932 roku w 20-tą rocznicę wybudowania schroniska. Ostatecznie ów słoń stał się symbolem Śnieżnika w Czechach.

Następnie zdobywamy szczyt, na którym zatrzymujemy się na chwilę, Na Śnieżniku znajdują się ruiny wieży widokowej, przy której istniało małe schronisko. Zielonym szlakiem schodzimy do Schroniska PTTK Na Śnieżniku (1213 m n.p.m.)

W schronisku jemy obiad i kupujemy dla dzieci Książeczki PTTK GOT. To dobry moment, od jakiegoś czasu chodzą po górach o własnych siłach. Ze schroniska schodzimy niebieskim szlakiem do Kamienicy. Pod koniec naszej wędrówki zrobiło się ciemno. Dzieci chyba po raz pierwszy wędrowały z czołówkami. Pomimo zmęczenia były zadowolone.

To był intensywny dzień, na długo pozostaje w naszej pamięci.

Kilka ogólnych danych o trasie:

Dystans: 18, 35 km

Podejście: 762 m

Zejście: 808 m

Czas podejścia: 3:14 h

Czas zejścia: 2:34 h

Czas postojów: 3:58 h

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *