Spacer na Grandeusa

Zapowiada się słoneczny dzień. Wyjeżdżamy z kwatery w Sromowcach Niżnych i podjeżdżamy do Łapsz Wyżnich. Z Pienin Właściwych przemieściliśmy się do Pienin Spiskich. Zatrzymujemy się w pobliżu kościoła pw. św. Piotra i Pawła z XVIII w.

Wchodzimy na czerwony turystyczny szlak. Przechodzimy obok szkoły i cmentarza miejskiego. Zabudowania wsi się kończą i zaczynamy iść pod górę między łąkami. Wędrujemy ze znajomymi, więc nasze dzieci mają towarzystwo. Przy ścieżce rośnie dużo krzaków głogu. Owoce, które zdążyły już zmarznąć, są przepyszne.

Po godzinie marszu osiągamy szczyt Grandeusa. Wierzchołek stanowi duże wypłaszczenie, na którym stoi maszt telewizyjno-kablowy i telefonii komórkowej oraz miejsce do biwakowania. Rośnie tu kilka drzew, przy których stoi murowana kapliczka. Przez szczyt przechodzi szlak rowerowy.

Dlaczego Grandeus? Z tego miejsca rozpościera się panorama na wszystkie strony świata: Tatry Bielskie i Wysokie, Spisz, Beskid Sadecki, Pieniny, Gorce. My tego dnia mamy bardzo dobrą widoczność. Siadamy na ławeczce, pieczemy kabanosy na wyznaczonym palenisku, piknikujemy :). Podziwiamy Tatry przez lunetę, która została tu zamontowana całkiem niedawno, obok stoi tablica z panoramą Tatr i opisem.

Schodzimy na dół tą samą drogą i wracamy do Krzeszowic.

Ogólne informacje o trasie:

Dystans – 2,56 km

Suma podejść – 142 m

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *