Wózkiem w góry

Niedawno urodziłaś? Twoja pociecha ma kilka miesięcy i więcej? Chusta to nie jest to co lubisz? Masz problemy z kręgosłupem i noszenie dziecka w nosidle turystycznym nie wchodzi w grę? Chcesz się wybrać w góry? Weź wózek!

Tak! Z wózkiem można iść w góry :). Zimą, wiosną, latem, jesienią – zawsze! :). Zdarza się w polskich górach (i nie tylko w polskich), że szlak jest poprowadzony asfaltową drogą lub szeroka ubitą nawierzchnią. Jest w czym wybierać!

Dziś proponujemy Wam trasy w Beskidzie Śląskim. Uszeregowane od najkrótszej i najłatwiejszej do najdłuższej i trudnej.

 

STECÓWKA

DYSTANS: 3 km

START: Przełęcz Szarcula \ Przełęcz Kubalonka (+1 km)

CEL: Schronisko Stecówka

TRUDNOŚĆ: trasa łatwa

Trasa idealna na spokojne spacery. Droga od parkingu na przełęczy Szarcula do Schroniska Stecówka jest asfaltowa. Wycieczkę możemy zacząć od przełęczy Kubalonka, maszerujemy wtedy kilometr dłużej. Alternatywnie możemy iść czerwonym szlakiem, który jest poprowadzony równolegle do opisywanej drogi. Szlaku jednak nie polecamy z wózkiem.

Z  drogi możemy zobaczyć Jezioro Czerniańskie z górującym nad nim Zameczkiem Rezydencją Prezydenta RP. Po około 40 minutach marszu dojdziemy do prywatnego Schroniska Stecówka. Wracamy tą samą drogą.

Poniżej prezentujemy archiwalne zdjęcia drewnianego kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej, który spłonął w nocy z 2/3 grudnia 2013 roku. Rok później odbudowano kościół.

Trasa bez ograniczeń wiekowych. Nawet jeśli nie jesteście zagorzałymi piechurami, trasę powinniście pokonać bez większego wysiłku.

DOLINA CZARNEJ WISEŁKI

DYSTANS: 6 km

START: Parking przy Jeziorze Czerniańskim

CEL: Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

TRUDNOŚĆ: trasa ambitna

W dolinę Czarnej Wisełki wchodzimy z parkingu przy Jeziorze Czerniańskim, przy leśniczówce. Praktycznie cała nasza trasa jest poprowadzona asfaltem. Większą część drogi idziemy czarnym szlakiem. Przez chwilę idziemy czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim, który skręca w lewo w las i również prowadzi do schroniska. My zaś dalej wędrujemy drogą. Pod koniec naszej wędrówki asfalt przechodzi w ubitą leśną drogę. Ostatnie metry do schroniska pokonujemy szlakiem. Wózek najlepiej ten kawałek przenieść lub poprowadzić pusty. Szlak jest na tym odcinku pełen kamieni i wystających korzeni.

Schronisko ma dość oryginalną bryłę, ale  jak jest w środku… przekonajcie się sami :). My polecamy!

My na tej trasie wykorzystaliśmy jeszcze chustę tkaną i nosidło turystyczne z racji większej ilości dzieci. W chuście wędrowała wtedy nasza 1-  miesięczna córka, a w nosidle Król Jan – przeciwnik wózka 🙂

SKRZYCZNE  (1257 m) – NAJWYŻSZY SZCZYT BESKIDU ŚLĄSKIEGO

DYSTANS: 10 km

START: Dol. Zimnika

CEL: Schronisko PTTK Skrzyczne

TRUDNOŚĆ: trasa dla wymagających

Naszą przygodę zaczynamy  w Lipowej, Ostre od doliny Zimnika. Samochód zostawiamy na parkingu przy Hotelu Zimnik,wzdłuż drogi lub na parkingu przy leśniczówce. Teraz czeka na nas ok. 10 km podejście. Początkowo idziemy lasem, asfaltową drogą wzdłuż prawego brzegu Malinowskiego Potoku. Później asfalt przechodzi w utwardzona drogę, a przed nami zaczyna się odsłaniać widok na Beskid Żywiecki.

Dochodzimy do niebieskiego szlaku i nim, już niewielki odcinek, dochodzimy do Schroniska PTTK Skrzyczne. Tu odpoczywamy i przy dobrej pogodzie podziwiamy panoramę.

Z powrotem nie wracamy tą samą drogą. Schodzimy serpentynami na dół (asfalt). Ten odcinek też ma ok. 10 km.

Wycieczkę warto zaplanować w czasie dobrej pogody z racji długości trasy i wysokości na jaką wchodzimy.

My z racji wędrowania z trójką dzieci mieliśmy jeszcze nosidło turystyczne.

 

 

10 Comments

  1. Rodzina w ruchu

   Witamy! Tak, Pieniny – piękne o każdej porze roku :). Polecamy np. Drogę Pienińską – od Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Wędrujemy drogą asfaltową wzdłuż Dunajca. Niezapomniana wycieczka! Należy tylko pamiętać o dowodzie tożsamości dla naszej pociechy…

  1. Rodzina w ruchu

   Cześć! W jednym kierunku, trzeba pomnożyć razy dwa :). Jeśli chodzi o trasę na Skrzyczne, to tak jak piszemy, można wrócić inną drogą i zrobić pętelkę. Drogi są porównywalne – każda ma z 10 km 😉

  1. Rodzina w ruchu

   Szlak niebieski to „typowy” górski szlak z elementami kamieni i korzeni ;). Na wózek zdecydowanie polecamy te opisane w artykule, ale jak to mówią „dla chcącego nic trudnego” 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *