Wspinaczka z niemowlakiem cd.

Wspinanie, za nim się nie miało dzieci, wyglądało zupełnie inaczej niż teraz. Właściwie to najważniejsza była skała i drogi na niej poprowadzone. Jeździliśmy tam, gdzie były dobre warunki i stosunkowo mało ludzi.

Teraz dochodzi jeszcze wiele innych czynników Wspinaczka z niemowlakiem. Jednak człowieka ciągnie do miejsc, które lubi. Gdzie mu się dobrze wspina. Ale jak to zrobić? No właśnie, dzisiaj lista wybranych miejsc do wspinania z niemowlakiem, ale niekoniecznie wygodnych i prostych. Miejsca, które są bezpieczne dla dzieci. Trzeba się jednak trochę pomęczyć;)

  1. Dolina Brzoskwinki – niewielka dolina położona na Garbie Tenczyńskim, blisko A4, pomiędzy Brzoskwinią, Chrosną i Morawicą. Samochód zostawiamy od strony Brzoskwini lub Chrosnej. Do Chrosnej kursuje również autobus MPK Kraków. Skałki do wspinania położone są bo obu stronach potoku. Wózek z dzieckiem najwygodniej zostawić na ścieżce, blisko skałki. Minus jest taki, że podczas wspinania niemowlak jest od nas oddalony o parę metrów.

 

2. Pazurek – potężna skała na skraju lasu, blisko miejscowości Pazurek. Samochód zostawiamy na leśnym parkingu na trasie Olkusz-Wolbrom. Stąd mamy około 15 minut pod skałę. Kierujemy się na wschód leśną ścieżką, by po chwili skręcić w prawo. Trasa na wózek, któremu nie obce leśne drogi. Pod skałą jest duża leśna polana. Dobre i bezpieczne miejsce również dla dzieci, które już chodzą i zwiedzają świat:)

 

3. Chochołowe Skały – mur skalny z krzyżem, widoczny z drogi. Od olkuskiej oddalone ok. 3 km. Można tu też dotrzeć od drogi nr 79, skręcając na Pisary. Jadać od olkuskiej, mijamy po lewej stronie Słoneczne Skały, a następnie Witkowe. Chochołowe leżą po prawej stronie szosy. Samochód zostawiamy na poboczu – wydzielone miejsce na kilka samochodów. Skały usytuowane są na wzgórzu. Prowadzi do nich ścieżka przez łąkę. Trasa na wózek z dużymi kółkami. Gdy nasz maluch już samodzielnie siedział, braliśmy nosidełko turystyczne. Pod skałą jest płaska łączka. Sporo miejsca na rozłożenie się. Naszego malucha mamy „pod ręką”.

4. Sarnia Skała – skała w dolinie Będkowskiej w Wąwozie Przecówki. Samochód zostawiamy przed wejściem do doliny (w dolinie zakaz wjazdu) i kierujemy się w stronę Sokolicy. Naprzeciwko Sokolicy skręcamy na zachód. Najpierw po prawej stronie ukaże się nam Brandysowa. Za nią znajdziemy Sarnią Skałę. Pod skałą nie ma komfortowych warunków dla dzieci. Naszemu niemowlakowi jednak nic nie przeszkadzało. Można połączyć wspinanie z wycieczką. Droga pod skałę jest długa, ale malownicza.

 

5. Straszykowe Skały -grupa skał położona na wzgórzu niedaleko wsi Ryczów. Z Ogrodzieńca jedziemy boczną drogą do Ryczowa. Tu skręcamy w gruntową drogę i jedziemy przez łąki. Auto zostawiamy na granicy lasu. Stąd na szczyt wzgórza prowadzi nas widoczna ścieżka. Mamy ze sobą wózek, ale wjazd nie należy do łatwych – piaszczysty teren. My udajemy się pod skałę Weselną. Pod skałą mamy otwartą przestrzeń i sporą polanę. Skała dobra również dla początkujących małych wspinaczy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *