Wspinaczka z niemowlakiem

… czyli gdzie się wybrać, żeby było wygodnie.

Uwielbiasz się wspinać? To twoja pasja? Właśnie urodziłaś i zastanawiasz się jak to wszystko pogodzić? Kiedy wziąć maleństwo w skałki?

To zależy tylko od Ciebie! Przy założeniu, że też chcesz się wspinać, zregeneruj siły… i w skałki!

U nas założeń było kilka. Jeździmy głównie sami, czyli kiedyś 2+1, teraz 2+2. W takim wypadku w grę wchodzą tylko jedno wyciągowe drogi – jedna osoba się wspina, druga asekuruje.

Z racji naszego miejsca zamieszkania bardzo często wspinamy się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Naprawdę jest tu w czym wybierać! Można znaleźć takie miejsca, które doskonale nadają się na przyjazd z maluchem. Czyli jakie? Podjazd samochodem jak najbliżej skały, wygodne krótkie dojście (np. z wózkiem), płaski teren, dużo miejsca na rozłożenie się ze sprzętem i wszystkimi akcesoriami dla dziecka.

Podajemy tylko te rejony, które sami „przetestowaliśmy”.

  1. Dolina Będkowska – jedna z najbardziej znanych dolinek, blisko Krakowa. Można tu dojechać z drogi nr 94 (Kraków-Olkusz) lub po drugiej stronie od drogi nr 79 (Kraków-Trzebinia). Stumilowy Kras to mur skalny położony w górnej części Doliny Będkowskiej od jej północnej strony. Samochód zostawiamy na parkingu przy jaskini Nietoperzowej lub przy wejściu do doliny przy skale Łabajowa. Kilka kroków i…jesteśmy! Stumilowy Kras jest świetnym mini rejonem dla dzieci, początkujących wspinaczy lub dla tych, co wracają do wspinaczki po ciąży:). Jak najbardziej dla wózków! Pod skałą jest płasko i sporo miejsca. Po skończonej wspinaczce możemy się przejść na spacer w głąb malowniczej doliny.

2. Słoneczne Skały – jeden z najbardziej popularnych rejonów pod Krakowem, w dolinie Szklarki, w obrębie miejscowości Jerzmanowice. Od olkuskiej oddalony ok. 2 km. Można tu też dotrzeć od drogi nr 79, skręcając na Pisary. Zbliżając się do celu, widzimy Ostatnią – charakterystyczną skałę bardzo blisko drogi. Polną, szeroką ścieżką udajemy się pod skałę. Wygodna trasa na wózek. Skała znajduje się na dużej polanie i otwartej przestrzeni. Podążając dalej ścieżką, dojdziemy do Cyrku Słonecznych Skał. Tu również są skały dogodne na wspinaczkę z niemowlakiem.

 

3. Dolina Kobylańska – oddalona od Krakowa 20 km. Samochodem dojeżdżamy do wsi Kobylany, możemy również skorzystać z komunikacji autobusowej MPK Kraków. Samochód zostawiamy na jednym z parkingów w centrum wsi. Ulicą Turystyczną (w ostatnich latach wyasfaltowana) udajemy się pod Grupę Przydrożnych Skał. Skały znajdują się u południowego wejścia do doliny. Tuż obok są wiaty turystyczne. Wygodnie rozkładamy się z maluchem i… wspinamy!

4. Adept na Podzamczu – przy drodze wojewódzkiej nr 790, oddalony 10 km od Zawiercia. Samochód zostawiamy na jednym z parkingów w centrum Podzamcza. Asfaltową drogą udajemy się pod Zamek Ogrodzieniec. Tuż przy zamku odbijamy w lewo i robimy kilkanaście kroków szeroką ziemistą ścieżką. Skała znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie murów zamkowych na obszernej polanie. Tuż obok wiata turystyczna. W szczycie sezonu jest tu dużo ludzi. Zarówno zamek, jak i lokalne firmy oferują mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych.

5. Grochowiec Wielki– grupa skalna oddalona od Olkusza 20 km. Z Żelazka kierujemy się w kierunku Ryczowa, skręcamy w lewo w gruntową drogę prowadzącą pod ujęcie wody, gdzie parkujemy. Główna skała Grochowca – Słoń znajduje się 50 metrów od samochodu. Pod skałą mamy szeroką widokową polanę.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *