Wycieczka doliną Eliaszówki

Tym razem, poszukując ciekawych tras turystycznych w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zaglądniemy do urokliwej i cienistej Doliny Eliaszówki. Odwiedzenie tej doliny polecamy szczególnie w najbardziej upalne dni ponieważ jej strome zbocza sprawiają, że do jej dna dociera niewiele słońca i jest tu zawsze przyjemny chłód szczególnie w pobliżu licznych tutaj źródeł. Dzisiaj wędrujemy czerwoną znakowaną ścieżką przyrodniczą tworzącą trasę w formie pętli. (na wycieczkę udał się Tata z Julią i Tymkiem)

Naszą trasę rozpoczynamy od Źródła św. Eliasza z ciekawą zabudową w formie kamiennego serca i zabytkową kapliczką. Tutaj też mamy tablicę informacyjną, z której dowiemy się m.in. o składzie mineralnym źródlanej wody 🙂 Stąd wchodzimy do lasu w lewo i zaraz skręcając w prawo rozpoczynamy podejście wzdłuż leśnego jaru, który w górnej części tworzą kamieniste strome zbocza.

Przy końcu jaru skręcamy ostro w prawo wchodząc w ładny bukowy las wędrujemy dalej długim trawersem pod grzbietem, przekraczając kolejne mniejsze wąwozy. Po około 10 minutach dotrzemy do odkrywki kopalni wapienia w Czatkowicach. Dalej idziemy wzdłuż starych murów klasztornych oo.karmelitów w Czernej. W pewnym momencie znaki kierują nas przez wyrwę muru w prawo w las. Po chwili wędrowania w lesie wracamy znowu w kierunku odkrywki, by przejść przez ciekawą zabytkową bramę klasztorną.

Ścieżka doprowadza nas do ruin budynku dawnej pustelni, która stoi pośrodku lasu dodając miejscu pewnej tajemniczości. Tuż pod nią znajdują się ruiny dość okazałego Diabelskiego Mostu, który nieco przypomina rzymskie akwedukty. Most jest zerwany, a w miejscu gdzie znajduje się przerwa poniżej tworzy się mały wodospad na potoku Krzeszówka.

Schodzimy od lewej strony mostu podziwiając jego ruiny. Przekraczamy potok Krzeszówka tuż pod małym wodospadem spadającym spod mostu. Stąd podchodzimy po schodkach do głównej drogi (stąd można łatwo podejść jeszcze dodatkowo kilka minut do klasztoru w Czernej (m.in. ciekawe muzeum sakralne, zwiedzenie samego klasztoru i drogi krzyżowej nad nim).

Chcąc powrócić do punktu wyjścia naszej wycieczki wracamy Doliną Eliaszówki asfaltową drogą aż po prawej stronie dostrzeżemy Źródło św.Eliasza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *