Wycieczka do schroniska pod Szarotką (słow. Chata Plesnivec) w Tatrach Bielskich


Rewelacyjny szlak do przejścia z dziećmi. Poprowadzony świetnie wytyczoną ścieżką o równomiernym nachyleniu, z której raz po raz rozpościerają się piękne widoki. My dodatkowo byliśmy tam w okresie kiedy były przepięknie przebarwione liście, więc było po prostu wspaniale. Zresztą zobaczcie sami jak było na kilku naszych zdjęciach :). Przysłowiową „wisienką na torcie” jest dojście do jednego z piękniej położonych w całych Tatrach schronisk czyli Schronisko pod Szarotką (słow. Chata Plesnivec).

Kilka ważniejszych danych o trasie:

Dystans: około 10 km

Suma wzniesień: 547 m

Nasz czas podejścia: 2:10 h (bez postojów!)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Tatrzańskiej Kotlinie. Na samym końcu zabudowań Tatrzańskiej Kotliny po prawej stronie drogi znajduje się przystanek. Skręcamy przed nim od razu na rozległy parking (w okresie kiedy my wychodziliśmy na szlak czyli w październiku były już bezpłatny :)).

Idziemy za znakami zielonymi i na początku wędrujemy wśród brzóz i jarzębin na skraju lasu. Jest tutaj wyjątkowo pięknie i kolorowo o tej porze roku.  Wśród ciemnozielonych „puszystych” jodeł „palą się żywym ogniem” buki. Po około 20 minutach wędrówki po otwartej przestrzeni wkraczamy do lasu, w którym zmieniamy kierunek szlaku skręcając gwałtownie w lewo i przechodząc tu przez mostek „tonący w morzu” jaworowych liści. Podchodzimy do miejsca gdzie są ławeczki i gdzie szlak skręca gwałtownie na północ. Tutaj postój na herbatę i „coś na ząb” 🙂

Pośród jaworów i z widokami otwierającymi się na wschód po około 10 minutach dochodzimy do kolejnego zwrotu szlaku. Stąd już będziemy cały czas trawersować południowe zbocza Fajksowej Czuby wznosząc się równomiernie nachylona ścieżką w kierunku naszego celu. Ten odcinek szlaku jest bardzo ładnie poprowadzony. Co i rusz otwierają się nam widoki na piękną Dolinę Rakuską rozpościerającą się pod naszymi stopami oraz na szczyty w otoczeniu Doliny Kieżmarskiej (Łomnicę, Kieżmarskie Szczyty, Baranie Rogi, Czarny Szczyt). Co jakiś czas są wkomponowane przy szlaku ławeczki na postój co daje fajne możliwości na postój z dziećmi, które jak wiemy wymagają częstszych odpoczynków.

Charakterystyczną cechą Doliny Rakuskiej jest niezwykłe bogactwo roślinności (zliczono tu przeszło 550 gatunków roślin naczyniowych). Nawet o tej porze roku co i rusz natrafiamy na kwitnące rośliny runa leśnego. Pod koniec nieco stromszą ścieżką podchodzimy do miejsca, gdzie nagle otwiera się wspaniały widok na skaliste wapienne skały na grani Tatr Bielskich, a poniżej na „morze” drzew we wszelkich możliwych teraz kolorach, pośród których na zboczu tuż nad nami widzimy już Schronisko Szarotka (słow. Chata Plesnivec). Schronisko zostało wybudowane w 1932 r. przez Tibora Grescha z Białej. Siadamy w jadalni i przy pysznych kluskach na parze i kiełbasce (w zależności od upodobań ;)) dzielimy się wrażeniami z tej pięknej wycieczki.

Po jakimś czasie przenosimy się jeszcze na sympatyczne miejsca pod tarasem gdzie na świeżym powietrzu można pokontemplować piękne otoczenie Szarotki gdzie rosną np. bujne limby :). Po dłuższym odpoczynku schodzimy, a nawet zbiegamy 😉 tym samym szlakiem. Przed 17tą jesteśmy w Tatrzańskiej Kotlinie, pewni, że wkrótce znowu tu wrócimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *