Zwiedzamy Skansen Etnograficzny we Wdzydach Kiszewskich

Podczas naszego wakacyjnego pobytu na Kaszubach (3.08.-11.08.) zwiedzamy Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzch Kiszewskich. Ostatni raz byliśmy tutaj 4 lata temu… wtedy Julia miała tyle miesięcy co teraz Ignaś. Miło jest wrócić po kilku latach. Zobaczyć cos się zmieniło. Skansen położony jest nad jeziorem Gołuń i zajmuje obszar 22 ha. Tu naprawdę jest co robić. Nie sposób jest zwiedzić dokładnie całego skansenu podczas jednej wizyty, a szczególnie z dziećmi 😉

Tym razem udaje się nam wejść do wnętrza wiatraka typu holenderskiego z Brus. Ciekawym rozwiązaniem jest wystawa „Muzeum do zabawy?” w budynku z Osieka. Zarówno przekaz, jak i forma prezentacji angażuje i zaciekawia nasze dzieci. Mogą się dowiedzieć po co są skanseny, co w nich jest gromadzone i do czego służyły poszczególne sprzęty domowe.

Chętnie zwiedzamy zagrodę szlachecką z Luzina, czy kościół pw. św. Barbary ze Swornegaci. W zarodzie szkolnej z Więcków dzieci mogą zobaczyć jak kiedyś wyglądała nauka w szkole. Przed zagrodą gburską z Nakli są wystawione zabawki z dawnych czasów….dzieci mogą zobaczyć czym kiedyś się bawiono i samemu się pobawić.

Nas zachwycają również ogródki przed chatami. Ileż to pracy trzeba było włożyć, żeby powstały.

Zmęczeni, ale zadowoleni opuszczamy skansen. Kto wie kiedy tu wrócimy, może wcześniej niż za 4 lata…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *