Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem jest doskonałym miejscem na spędzenie czasu, kiedy pogoda nie dopisuje na wędrówki po górach. Zostało zmodernizowane i można je zwiedzać od 1 marca 2018 roku. Centrum znajduje się w dawnej siedzibie TPN na ulicy Chałubińskiego. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

My wybraliśmy się w marcu podczas naszego zimowiska. W tym roku marzec był wyjątkowo mroźny w górach, więc plusem była możliwość podjechania bardzo blisko obiektu. Dzięki temu mogliśmy zabrać naszego najmłodszego 2-miesięcznego członka rodziny. Wprawdzie nasz syn był w chuście, ale po wystawie można się również poruszać wózkiem.

Zaraz po wejściu do budynku mamy poczekalnie z miejscami do siedzenia i dwoma interaktywnymi makietami. Jedna z nich przedstawia życie kozic w Tatrach, a druga opisuje świstaki. Dzieci nie nudzą się, czekając na ewentualne wejście. Grupy (do 25 osób) są wpuszczane na wystawę co 20 minut.

W pierwszej sali znajdziemy największą makietę Tatr. W kolejnych możemy poznać mieszkańców największych gór w Polsce. Dowiedzieć się, jakie zagrożenie stwarza dla zwierząt ruch turystyczny oraz jak postępować, żeby je przed nim uchronić. Ciekawą atrakcją jest wejście do pomieszczenia imitującego prawdziwą jaskinię. Poza tym w centrum edukacji znajdują się dwie sale kinowe, w których obejrzymy filmy przyrodnicze o Tatrach, także w technice 4D.

Wszystkie sale z ekspozycjami znajdują się na parterze. Na piętrze czeka na nas sala odkryć. Tu nie można się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie: filmy o życiu zwierząt i ochronie przyrody, stanowiska stereoskopowe z trójwymiarowymi zdjęciami przyrody, interaktywne stoliki, puzzle z granią Tatr, czy kozicą, gry w technice Kinect, szuflady z modelami zwierząt, roślin itp.

Centrum Edukacji Przyrodniczej przekazuje wiedzę na temat Tatr w sposób dostępny dla dzieci i dorosłych.

Warto się tam wybrać całą rodziną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *