Dolina Bolechowicka. Brama Bolechowicka.

Zdarza Ci się, że naprawdę nie masz dużo czasu dla siebie/rodziny? Zaledwie parę godzin, a chciałbyś „wyskoczyć za miasto”?

To miejsce jest dla Ciebie!

Dolina Bolechowicka jest jedną z najkrótszych dolin na Jurze, blisko Krakowa. Znana głównie z imponującej Bramy Bolechowickiej.

Samochód najlepiej zostawić w centrum Bolechowic na parkingu przy delikatesach i poczcie. Stąd mamy 5 minut szeroką asfaltową drogą do wejścia w dolinę. Ciekawa wycieczka o każdej porze roku i dla dzieci w każdym wieku.

W sezonie możemy się tu spodziewać oblężenia na skałkach. Jest to jedno z pierwszych miejsc na Jurze, gdzie się wspinano. Dobre  miejsce na wspinaczkę z dziećmi – płasko pod skałą i duża polana z wiatą turystyczną! Nie trzeba zachęcać – Filar Pokutników i Filar Abazego – reklamują się same.

Słyszeliście o książce Wojciecha Kurtyki Chiński Maharadża? To właśnie tutaj w Wąwozie Bolechowickim na Filarze Pokutników Wojciech Kurtyka przeszedł drogę Chiński Maharadża (VI.5) bez asekuracji! Jego przejście jest uważane za jedno z najlepszych w stylu free solo w Polsce!

Ze względu na możliwość wspinania istniejący tu Rezerwat Przyrody Wąwóz Bolechowicki ma charakter częściowy. Obejmuje Bramę Bolechowicką oraz odznaczające się zbiorowiska roślinne.

Jeśli ktoś ma więcej czasu – proponuję przejść się stąd do doliny Kobylańskiej. Czekają Cię malownicze krajobrazy i niezapomniane wrażenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *