Wycieczka do Doliny Racławki – Wąwóz Stradlina

Dolina Racławki jest oddalona od Krzeszowic o ok. 7 kilometrów. Spod zabytkowego kościoła w Paczółtowicach zjeżdżamy stromą i krętą drogą biegnącą w kierunku Racławic na sam dół i skręcamy w prawo (drogowskaz do agroturystyki) w miejscu gdzie główna droga gwałtownie skręca w lewo. W dole powinniśmy widzieć potok Racławka. Po około 30 metrach po lewej stronie mamy przygotowane miejsca parkingowe (do Doliny Racławki można również dostać się od drugiej strony z tymże w weekendy tamtejszy parking jest bardzo mocno oblegany zwłaszcza w pogodne dni).

Tu parkujemy i wychodząc spod pięknego jawora rozpoczynamy naszą wycieczkę. Dziś jest upalnie i parnie. Początkowo idziemy pomiędzy kilkoma domami pod górę, a następnie w dół nad sam potok Racławka przez który przechodzimy przez pierwszy z kilku przygotowanych w dolinie mostków. Wchodzimy do lasu i przed sobą mamy tablice informujące nas o wejściu do rezerwatu przyrody, a także do obszaru ochronnego Natura 2000 Dolinki Jurajskie.

W dolinie znajdziemy również szereg tablic informacyjnych, na których możemy przeczytać o cennych zasobach przyrodniczych tejże. Idziemy tuż nad potokiem w „tunelu” z niższych buków i grabów docierając do miejsca gdzie przekraczamy dopływ potoku Racławka schodzący z Wąwozu Stradlina. Nieco wcześniej mijamy budynek z ujęciem wody pitnej. Przed tablicą informacyjną skręcamy w lewo w niebiesko znakowaną ścieżkę przyrodniczą wiodącą do Wąwozu Stradlina (i żółty szlak turystyczny).

Koryto potoku jest zazwyczaj suche po większych opadach czy roztopach tworzy się ciek i wypełniają się „wanny” pod stromym tutaj progami skalnymi. Wąwóz ma strome zbocza. Podchodząc ścieżką możemy podziwiać liczne stare i piękne drzewa. M.in. lipę „trójkę” wyrastającą wprost na sporym głazie czy stare jawory i buki.

Po stromszym odcinku dochodzimy na wypłaszczenie gdzie skręcamy w lewo. Idziemy aż do miejsca gdzie niewyraźne strzałki na drzewach informują nas o skręcie w prawo do punktu dydaktycznego nr 13. Jest nim bardzo ciekawe odsłonięcie osadów piaskowcowych w formie wywieszającego się skalnego „dachu”. z pewnością duża gratka dla osób interesujących się geologią ( na przekroju widoczne struktury sedymentacyjne).

Dalej wędrujemy ścieżką dydaktyczną i turystycznym szlakiem żółtym. Szlak żółty prowadzi w kierunku Doliny Szklarki, my zaś niebiesko znakowaną ścieżką przyrodniczą idziemy do Racławic. Zbliżając się do zabudowań, na horyzoncie pojawia się czarna chmura. Przyśpieszamy kroku… Dochodzimy do głównej drogi łączącej Paczółtowice z Racławicami. Drogą idziemy na parking. Kiedy wsiadamy do samochodu, zaczyna padać. Udało nam się…

Warto tu jeszcze wspomnieć o dwóch perełkach… do których zaglądamy, jak tylko jesteśmy w okolicy. W Paczółtowicach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Paczółtowickiej z 1530 roku, a w Racławicach kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1511 roku. Obowiązkowy punkt nie tylko dla zwolenników architektury drewnianej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *