Wycieczka na zabytkową zaporę i elektrownie wodną w Pilchowicach

Prognoza pogody na ten dzień nie skłaniała do wędrówek – zimno, burze, ulewy, śnieg… Postanowiliśmy skorzystać z tej niepogody 😉 , pojechać do Pilchowic i zwiedzić zabytkową zaporę. Ten obiekt wisiał na naszej liście „do zobaczenia” od momentu, kiedy zaczęliśmy jeździć w rejon Kotliny Jeleniogórskiej. Nadarzyła się okazja…

Podjechaliśmy samochodem na parking przy zaporze (od Janowic Wielkich ok. 30 km), wychodząc z samochodu zaczęło padać – na szczęście tylko na chwilę. Przeszliśmy się nad zaporę, podziwiając z góry dolinę Bobru, Jezioro Pilchowickie i most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim. Następnie zeszliśmy do doliny Bobru, by podziwiać zaporę z dołu. A kiedy podeszliśmy do jej podstawy… zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Przy jej 62 metrach wysokości, wszystko wokół wydaje się bardzo małe…Obejrzeliśmy jeszcze ekspozycję przy Elektrowni Wodnej poświęconą historii tejże i ścieżką udaliśmy się w stronę parkingu. W momencie kiedy wchodziliśmy do samochodu zaczęła się ulewa… I tym razem udało się nam zobaczyć wszystko przed nawałnicą….

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na pyszny obiad do Karczmy Gniewków w Kostrzycy. To miejsce możemy polecić bez zastanowienia – lubimy tu wracać.

Janowice Wielkie przywitały  nas…śniegiem… co przyniesie kolejny dzień?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *